Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Anglia – Algeria: 0-0 – Meci slab al echipei lui Capello

Anglia si Algeria au terminat la egalitate, 0-0, vineri seara, la Cape Town, in Grupa C a Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud. Anglia, vazuta de unii drept pretendenta la titlul suprem, nu a reusit decat al doilea egal al sau la Mondialul african, dupa o prestatie dezamagitoare. O aniversare trista pentru selectionerul Fabio Capello, care a implinit 64 de ani.

Englezii au evoluat destul de confuz in prima parte a intalnirii, nu au reusit sa construiasca faze cursive de atac, mai activi fiind algerienii. Chiar daca africanii nu si-au creat ocazii clare de gol, ei au fost mai insistenti, au avut o posesie mai buna si nu au comis atatea greseli tehnice ca jucatorii lui Capello.

Prima ocazie mai importanta a partidei a aparut in minutul 30, cand Gerrard a patruns cu balonul la picior si a tras la poarta, dar Mbolhi a aparat. Peste trei minute, Lampard a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, expediind din interiorul careul un sut prea modest pentru a-l invinge pe goalkeeperul algerian.

Ziani a replicat si el cu un sut pe langa poarta (35). Pana la incheierea primei reprize, englezii l-au mai pus la incercare de doua ori pe Mbolhi, prin Barry (39) si Roobey (43).

Si partea secunda a fost dominata de gafe si de greseli tehnice, de ambele parti, iar ocaziile reale au intarziat sa apara. Lipsa de inspiratie a celor doua echipe a facut ca partida de la ”Green Point” sa fie una dintre cele mai slabe ale turneului. Heskey a irosit cea mai mare situatie (70), cand sutul al atacantului englez a fost deviat de Halliche.

Meciul s-a incheiat cu un rezultat echitabil, dupa o lupta surda, presarata cu numeroase greseli.

Anglia este neinvinsa de 9 jocuri la Cupa Mondiala (4 victorii, 5 egaluri), ultimul esec fiind cel cu Romania, de la CM 1998 (1-2). Nicio echipa africana nu a invins Anglia pana acum.

Carragher va rata meciul cu Slovenia (suspendat), din pricina celui de-al doilea cartonas galben.

In celalalt meci al grupei, Slovenia si SUA au terminat la egalitate, 2-2. Ultimele doua partide sunt pe 23 iunie, Slovenia- Anglia si SUA – Algeria.

Anglia Algeria: 0-0

Cape Town, stadion ”Green Point”: 60.000 spectatori; 17 grade Celsius

CM 2010, Grupa C

ANGLIA: 1. David James – 2. Glen Johnson, 18. Jamie Carragher, 6. John Terry, 3. Ashley Cole – 7. Aaron Lennon (17. Shaun Wright-Phillips, 63), 14. Gareth Barry (9. Peter Crouch, 84), 8. Frank Lampard, 4. Steven Gerrard (capitan) – 10. Wayne Rooney, 21. Emile Heskey (19. Jermain Defoe, 74). Selectioner: Fabio Capello.

Rezerve neutilizate: 12. Robert Green, 23. Joe Hart – 5. Michael Dawson, 15. Matthew Upson, 13. Steven Warnock, 16. James Milner, 22. Michael Carrick, 11. Joe Cole.

ALGERIA: 23. Rais Ouheb Mbolhi – 2. Majid Bougherra, 4. Antar Yahia (capitan), 3. Nadir Belhadj – 21. Fouad Kadir, 5. Rafik Halliche, 8. Mehdi Lacen, 19. Hassan Yebda (20. Djamel Mesbah, 89) – 7. Ryad Boudebouz (22. Djamel Abdoun, 74), 15. Karim Ziani (capitan; 17. Adlane Guedioura, 81) – 13. Karim Matmour. Selectioner: Rabah Saadane.

Rezerve neutilizate: 16. Faouzi Chaouchi, 1. Lounes Gaouaoui – 12. Habib Bellaid, 18. Abdelkader Laifaoui, 14. Carl Medjani, 10. Rafik Saifi, 11. Rafik Djebbour, 6. Yazid Mansouri.

Arbitru: Ravsan Irmatov (Uzbekistan); arbitri asistenti: Rafael Iliasov (Uzbekistan), Bahadir Kocikarov (Kargazstan); arbitru de rezerva: Michael Hester (Noua Zeelanda)

Cartonase galbene: Carragher (58), Lacen (85).