Fotbal Liga I: U Craiova – Rapid Bucuresti: 1-1 si Victoria Branesti – Pandurii Targu Jiu: 2-0

Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu Rapid Bucuresti, 1-1 (0-0), vineri, pe teren propriu, intr-un meci din etapa a opta a Ligii I Bergenbier la fotbal.

Dupa ce Rapid a ramas in 10 oameni, Herea fiind eliminat pentru lovirea cu cotul a lui Gaman, Universitatea a deschis scorul prin Wobay, din lovitura libera (54). Marius Constantin a egalat pentru Rapid (64), dintr-un penalty acordat usor de arbitrul Teodor Craciunescu in urma unui duel intre Dananae si Cassio.

La Universitatea a debutat portarul Razvan Stanca, venit de la Steaua.

In ultimele minute, pe teren s-au aflat doi jucatori cu acelasi nume, Mihai Roman, craioveanul de 18 ani si rapidistul de 26 de ani.

Rapid are doar trei victorii in Banie in 38 de meciuri, alte 8 partide terminandu-se la egalitate.

Intr-un alt meci, disputat in cadrul aceleiasi etape, Victoria Branesti a invins pe Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 2-0 (0-0), vineri, la Buzau.

Ilfovenii s-au impus prin golurile marcate in doua minute consecutive de Raul Marincau (52) si Valentin Simion (53), acesta din urma fost jucator la Pandurii.

Pentru Victoria, care a pasat ”lanterna rosie”, a fost a doua victorie in aceasta stagiune.

Formatia din Branesti a terminat meciul in 9 jucatori, dupa ce Straut si Nicoara au fost eliminati in ultimele minute.