Fotbal UEFA Champions League: CFR Cluj – FC Basel: 2-1 – Debut cu dreptul al echipei lui Sorin Cartu, in competitia europeana

CFR Cluj-Napoca a invins formatia elvetiana FC Basel cu scorul de 2-1 (2-1), miercuri seara, pe stadionul ”Dr. Constantin Radulescu”, in prima etapa a Ligii Campionilor la fotbal, Grupa E.

CFR a inceput cu dreptul sezonul sau european, castigand prin golurile marcate de Ionut Rada (9) si Lacina Traoré (12). Pentru oaspeti a punctat Valentin Stocker (45+2).

La meciul de debut al lui Sorin Cartu la CFR si in Liga Campionilor, ardelenii au inceput in tromba si conduceau cu 2-0 dupa primul sfert de ora. Rada, la primul joc oficial pentru echipa din Gruia, a marcat cu capul dupa un corner al lui Culio (9), dupa care Traore a fructificat un contraatac pornit in urma unei greseli a elvetienilor, tot cu capul si tot din centrarea lui Culio (12).

CFR a facut apoi pasul inapoi, iar Basel a controlat categoric jocul, avand si cateva situatii de gol. Panin a respins in ultimul moment din fata portii (11), Nuno Claro a fost atent la lovitura de cap a lui Huggel (36), iar Frei a tras peste poarta din lovitura libera de la 17 metri (45).

Basel a redus din handicap in prelungirile primei reprize, prin Stocker (45+2), dupa un corner, la o faza la care clujenii au dat dovada de lipsa de concentrare.

La reluare, Traore a avut o incursiune periculoasa, dar si-a prelungit mingea si a fost blocat de portar (46). Nuno Claro a dat mari emotii coechipierilor, gafand in minutul 57, dar Muresan a intervenit salvator la sutul lui Frei.

Apoi, Nuno Claro a avut o interventie buna la lovitura de cap a lui Chipperfield (77).

Finalul a fost cu emotii pentru CFR, care a irosit cateva sanse bune de transa disputa.

CFR va juca urmatorul meci in Liga Campionilor pe 28 septembrie, in deplasare, cu AS Roma.