Fotbal Europa League: OSC Lille – FC Vaslui: 2-0 (0-0, in tur) – Vasluienii au cedat pe finalul partidei

160 de minute au rezistat vasluienii in fata formatiei din Lille, in play-off-ul Europa League, fara a primi gol. Insuficient, insa, pentru a putea vorbi de calificare. In mansa secunda, echilibrul partidei s-a rupt in minutul 70, când francezii au inscris din penalti (prin Cabaye), dupa un fault in careu al lui Kuciak (pentru care a vazut direct cartonasul rosu) asupra lui Moussa.

Faza premergatoare penaltiului a pornit de la un ofsaid clar, trecut cu vederea de arbitrii norvegieni. Al doilea gol a venit firesc, pe fondul caderii psihice a vasluienilor. Chejdou a sutat de la distanta, iar Papp a deviat mingea in propria poarta. Rezultat final, OSC Lille – FC Vaslui: 2-0 (in tur, 0-0).