Fotbal Liga I: Rapid – Gloria Bistrita: 2-0 – Echipa lui Sumudica isi revine dupa socul infrangerii din „Stefan cel Mare”

Rapid si-a revenit din soc dupa esecul din Stefan cel Mare si a dispus, vineri, scor 2-0, de Gloria Bistrita, gratie golurilor marcate de Ovidiu Herea, in prelungirile fiecarei reprize.

Marius Sumudica a primit sustinerea fanilor, care au si afisat un banner de sutinere, iar jucatorii giulesteni au parut ca joaca doar pentru el. Herea a fost practic one-man show, ratand trei ocazii in primele 15 minute.

Bistrita a ratat singura sa sansa a primei reprize in minutul 32, cand Morares a trimis in plasa laterala dupa o centrare buna a lui Gigel Ene in fata portii. La ultima faza a reprizei, cand toti asteptau fluierul final, Antonio este agatat in careu si arbitrul acorda penalty pentru Rapid. Golgheterul Herea executa cu sange rece si gazdele au intrat cu avantaj la cabine.

Primele 25 de minute ale partii secunde au fost anoste, fara ocazii mari de poarta, chiar daca jocul bistritenii s-a schimbat vizibil in bine. Ciprian Petre (71) a scapat singur cu Bornescu, insa in ultimul moment a fost blocat de Rui Duarte.

Pragmatice, gazdele au fragmentat jocul si au preferat sa se lase dominate pana la final, insa la fel ca in prima parte, prelungirile s-au dovedit de aur. Pe un contraatac, Herea a reusit sa il invinga pe Albut si a bifat golul cu numarul 5 din actuala editie de campionat.

Au evoluat echipele:

Rapid  : 33. Bornescu – 2. Rui Duarte, 4. M. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovici – 14. M. Roman (25. Veronesi ’77), 8. Grigore, 15. C. Lazar (29. Cassio ’34), 10. Herea – 21. Sburlea (6. Ezequias ’66), 30. Spadacio. Antrenor: Marius Sumudica.

Gloria Bistrita : 22. Albut – 3. Tudose, 27. Szukala, 4. V. Nastase, 18. Frasinescu – 6. Muresan (7. Coroian ’69), 16. Marginean – 25. Predescu, 24. Ene (30. Bajenaru ’63), 2. C. Petre (11. De Souza ’76) – 10. Moraes. Manager: Laurentiu Reghecampf. Director tehnic: Remus Vlad.
Cartonase galbene: Bozovici ’33, Grigore ’43, Rui Duarte ’75 / Tudose ’42, Muresan ’47, Albut ’75, Moraes ’81, Marginean ’90+3