Fotbal Europa League: FC Vaslui – Lille: 0-0 – Moldovenii isi pastreaza sansele de calificare

FC Vaslui si formatia franceza Lille au terminat la egalitate, 0-0, meciul care a avut loc pe stadionul ”Municipal” din Vaslui, in prima mansa a play-off-ului Europa League.

Prima repriza a fost una destul de modesta, in care vasluienii nu si-a creat decat putine ocazii de poarta. Wesley (23) a avut cea mai buna sansa pentru gazde, dar a trimis cu capul pe langa poarta. Si oaspetii au avut o sansa mare, prin Chedjou, care a reluat pe langa poarta din pozitie buna, la centrarea lui Cabaye (33).

Vasluienii au fost mai insistenti dupa pauza, au atacat mai mult, dar ocaziile clare de gol nu au aparut. Pouga a avut sansa notabile (55, 87), dar francezii au ratat ocazii mai mari, prin Tulio (61, 78).
Un rezultat echitabil, dupa care vasluienii pastreaza unele sanse de calificare, dar numai daca isi vor imbunatati jocul.
Mansa a doua va avea loc pe 26 august, la Villeneuve-d’Ascq, castigatoarea urmand sa evolueze in grupele competitiei.