Cupa Mondiala Africa de Sud: Spania – Olanda: 1-0 – Ibericii castiga in premiera trofeul suprem in fotbal, cu un gol al lui Iniesta, in prelungiri

Spania a castigat Cupa Mondiala de fotbal din Africa de Sud, dupa ce a invins Olanda in finala cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), dupa prelungiri, duminica seara, pe stadionul ”Soccer City” din Johannesburg.

Spania, aflata la cea mai mare performanta din istoria sa, s-a impus greu, dar meritat, prin golul marcat de Andres Iniesta (116), intr-un moment in care olandezii jucau in 10 oameni, dupa eliminarea lui Heitinga. Olanda a pierdut a treia finala de Cupa Mondiala, dupa cele din 1974 si 1978.

Debutul celei de-a 19-a finale a Cupei Mondiale a apartinut spaniolilor, care au avut din nou o posesie excelenta, de circa 60 de procente dupa primul sfert de ora. Ramos a avut primele ocazii de gol, dar Stekelenburg (5) si Heitinga (12) au respins baloanele trimise de jucatorul lui Real Madrid.

Olanda, care a blocat destul de bine jocul, a inceput sa iasa din propria jumatate mai mult cu trecerea timpului si prima sansa a venit din faza fixa (18), dar Casillas a fost la post la lovitura libera executata de Sneidjer.

Meciul a fost destul de tensionat in prima repriza, cand s-au acordat cinci cartonase galbene, iar de Jong ar fi meritat chiar mai mult. ”Portocala mecanica” a avut doua ocazii foarte bune pana la pauza, dar Mathijsen a luftat in careu (37), iar Casillas a acordat corner la sutul insidios al lui Robben (45+1).

Si dupa reluare meciul a continuat in acelasi fel, cu Spania dominand teritorial si Olanda intr-un pressing pe tot terenul, cu incercari de a pune in pericol poarta lui Casillas de cate ori era posibil.

Dupa jumatatile de ocazie ale lui Capedevila (48), Robben (52) si Xavi (55), Robben a ratat cea mai mare sansa de gol a meciului, scapand singur la o minge in adancime a lui Sneijder, insa Casillas a avut o interventie salvatoare (62). Spania a irosit si ea o ocazie uriasa, prin Villa (69), care a fost blocat in extremis la 6 metri de Heitinga.

Presiunea ibericilor a crescut si Ramos a ratat o oportunitate foarte mare de a marca, dar lovitura sa de cap a trimis balonul peste bara transversala (77). Pe contraatac, Robben a scapat din nou singur cu portarul, dupa gafa lui Puyol, dar a fost deposedat in extremis (83).

Prelungirile aduc o faza controversata (92), dupa un contact in careul olandez intre Heitinga si Xavi, dar arbitrul Howard Webb nu a acordat penalty-ul cerut de iberici. Fabregas, deschis de Iniesta, a ratat si el o mare ocazie, sutand in portarul Stekelenburg (95). Iniesta s-a pierdut cu firea in careu (99), in situatie excelenta, iar apoi van Bronckhorst a blocat sutul lui Navas (100).

Olanda a ramas in 10 oameni, dupa eliminarea lui Hetinga, si van Bommel a fost nevoit sa joace fundas central. Spania a fructificat in minutul 116 avantajul numeric, prin Iniesta, bine gasit in careu de Fabregas: 0-1, un gol care a decis soarta finalei.

Spania este a treia campioana a Europei en-titre care disputa o finala de Campionat Mondial. Inainte de iberici, aceasta postura au avut-o Italia, in 1970, si Germania, in 1982.

De asemenea, Spania este a 11-a echipa care ajunge in finala dupa ce a pierdut un meci in timpul competitiei (0-1 cu Elvetia). Dintre predecesoarele in aceasta situatie, doua au reusit sa ajunga campioane: Germania federala, in 1954 si 1974, si Argentina, in 1978.

Spania a pus capat unei serii de 25 de meciuri consecutive fara infrangere pentru Olanda.

Acesta este primul turneu gazduit de Africa si prima oara cand o tara europeana va castiga titlul suprem in afara Batranului Continent. Europa a preluat conducerea dupa acest Mondial cu 10-9 la trofee. A fost a sasea finala de Cupa Mondiala care a avut nevoie de prelungiri.

Pe langa trofeu, Spania se alege si cu un premiu de 30 de milioane de dolari din partea FIFA, iar Olanda va primi 24 de milioane de dolari.

Olanda – Spania 0-1 (0-0, 0-0), dupa prelungiri

A marcat: Andres Iniesta (116).

Johannesburg, stadion ”Soccer City”: 84.419 spectatori; 14 grade Celsius

CM 2010, finala

Au evoluat echipele:
OLANDA: 1. Maarten Stekelenburg – 2. Gregory van der Wiel, 3. John Heitinga, 4. Joris Mathijsen, 5. Giovanni van Bronckhorst (capitan; 15. Edson Braafheid, 105) – 6. Mark van Bommel, 8. Nigel de Jong (23. Rafael van der Vaart, 99) – 11. Arjen Robben, 10. Wesley Sneijder, 7. Dirk Kuyt (17. Eljero Elia, 71) – 9. Robin van Persie. Selectioner: Bert van Marwijk.
Rezerve neutilizate: 16. Michel Vorm, 22. Sander Boschker – 12. Khalid Boulahrouz, 13. Andre Ooijer, 18. Stijn Schaars, 20. Ibrahim Afellay, 14. Demy de Zeeuw, 19. Ryan Babel, 21. Klaas-Jan Huntelaar.

SPANIA: 1. Iker Casillas (capitan) – 15. Sergio Ramos, 3. Gerard Pique, 5. Carles Puyol, 11. Joan Capdevila – 6. Andres Iniesta, 8. Xavi Hernandez, 14. Xabi Alonso (10. Cesc Fabregas, 87), 16. Sergi Busquets – 18. Pedro Rodriguez (22. Jesus Navas, 60), 7. David Villa (9. Fernando Torres, 106). Selectioner: Vicente del Bosque.

Rezerve neutilizate: 23. Pepe Reina, 12. Victor Valdes – 17. Alvaro Arbeloa, 4. Carlos Marchena, 2. Raul Albiol, 21. David Silva, 20. Javi Martinez, 13. Juan Mata, 19. Fernando Llorente.

Arbitru: Howard Webb (Anglia); arbitri asistenti: Darren Cann (Anglia), Michael Mullarkey (Anglia); arbitru de rezerva: Yuichi Nishimura (Japonia)

Cartonase galbene: van Persie (15), Puyol (16), van Bommel (22), Ramos (23), de Jong (28), van Bronckhorst (54), Heitinga (56, 109), Capdevila (67), Robben (84), van der Wiel (111), Mathijsen (117), Xavi (120+1).

Cartonas rosu: Heitinga (109).