Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Olanda – Danemarca: 2 – 0 (0 – 0) – Un meci sters cu prestatii modeste de ambele parti

In urma cu cateva minute s-a incheiat partida dintre Olanda si Danemarca, in primul meci al Grupei E. Un meci fara spectacol, mai mult tacticizat si fara ocazii de poarta. Olanda a reusit un 2 – 0, in ciuda unui joc modest, ajutata si de un autogol al danezilor. In minutul 47, Poulsen a trimis in propria poarta, dupa o centrare a lui Van Persie.

Meciul ar fi avut toate sansele sa se incheie cu 1 – 0, noroc cu sclipirea pe final a olandezilor. Elia a patruns spre careul portarului Sorensen, sutand spre coltul lung. Mingea a lovit bara, iar Kuyt a reluat de la 3 metri de poarta, in plasa.

Din aceeasi grupa mai fac parte Japonia si Camerun, care se intalnesc luni, de la ora 17, intr-un meci transmis in direct de TVR 1.