Cupa Mondiala 2010 Africa de Sud: Coreea de Sud – Grecia (2-0) – Asiaticii ingroapa mitul Greciei, obtinand prima victorie de la Mondiale

Coreea de Sud a invins Grecia cu scorul de 2-0 (1-0), sambata, la Port Elizabeth, in Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud.

Primul gol a fost marcat de fundasul Lee Jung-soo (7), iar al doilea de Park Ji-sung (52). Cu acest prilej, stelistul Kapetanos a debutat la Cupa Mondiala in minutul 61, intrand in locul ”veteranului” Charisteas.

Elenii au avut prima ocazie a meciului, chiar in minutul 3, cand Torosidis a reluat cu capul pe langa poarta in urma unui corner. Coreenii au deschis scorul, insa, la prima lor faza de atac consistenta, sanctionand pasivitatea defensivei adverse: Lee Jung-soo s-a trezit nemarcat in careul elen si a trimis balonul in plasa dupa un corner mai scurt: 1-0 (7).

Sud-coreenii au dominat partida in continuare, fiind periculosi in ofensiva prin vedetele lor Park Ji-sung (Manchester United) si Park Chu-young (Monaco). Park Chu-young a ratat o ocazie imensa, in minutul 28, cand a fost lansat de Park Ji-sung, l-a depasit pe Vyntra, dar portarul Tzorvas a avut o interventie remarcabila si a salvat golul.

Grecii au aratat debusolati in unele momente de joc, apatici, fiind vadita lipsa de inspiratie a echipei. Jocul de pase nu s-a legat deloc, incercarile lor ofensive avand la baza faze fixe, unde ii dominau pe asiatici prin gabarit. Seitaridis, Katsouranis, Karagounis sau Charisteas au fost doar umbre ale jucatorilor care castigau titlul european in 2004.

Lucrurile nu s-au schimbat nici dupa pauza, iar Park Ji-sung a majorat scorul, tot in minutul 7, dar al reprizei secunde (52), in urma unui raid prin apararea greaca: 2-0.

Echipa lui Rehhagel a parut fara reactie in continuare, chiar daca antrenorul german a schimbat atacul. Coreea a condus jocul mai departe, iar Park Chu-young a ratat o noua situatie in minutul 63, cand lovitura sa de cap a trimis balonul pe langa poarta.

Grecii au inceput sa fie mai prezenti in atac dupa intrarea noilor atacanti, dar Gekas si Salpingidis nu au reusit sa-i dea emotii portarului coreean. Kapetanos a avut cea mai buna ocazie a elenilor (72), cand a trimis peste poarta din pozitie buna. Gekas a avut o sansa buna de a inscrie, dar sutul sau din intoarcere a fost respins de portar (81).

Coreea de Sud a fost aproape de al treilea gol, dar Torvas a salvat la sutul lui Lee Chung-yong (86). Kim Jung-woo a tras si el periculos, un minut mai tarziu. In cele din urma, asiaticii au obtinut o victorie meritata, dupa un meci pe care l-au condus teritorial, dar si tactic.

Grecii sunt in continuare in cautarea primului lor punct la Cupa Mondiala, dupa acest meci.

In celalalt meci al grupei, Argentina si Nigeria joaca de la ora 17,00 la Johannesburg, pe ”Ellis Park”. In urmatoarele partide, pe 17 iunie, Grecia va intalni Nigeria, iar Argentina va infrunta Coreea de Sud.

Au evoluat echipele:
COREEA DE SUD: 18. Jung Sung-ryong – 22. Cha Du-ri, 4. Cho Yong-hyung, 14. Lee Jung-soo, 12. Lee Young-pyo – 17. Lee Chung-yong (13. Kim Jae-sung, 90+1), 16. Ki Sung-yong (5. Kim Nam-il, 74), 8. Kim Jung-woo, 7. Park Ji-sung (capitan) – 10. Park Chu-young (11. Lee Seung-yeoul, 87), 19. Yeom Ki-hun. Selectioner: Huh Jung-moo.

Rezerve neutilizate: 1. Lee Woon-jae, 21. Kim Young-kwang – 3. Kim Hyung-il, 2. Oh Beom-seok, 15. Kim Dong-jin, 6. Kang Min-soo, 22. Kim Bo-kyung, 9. Ahn Jung-hwan, 20. Lee Dong-gook.

GRECIA: 12. Alexandros Tzorvas – 2. Giourkas Seitaridis, 11. Loukas Vyntra, 8. Avraam Papadopoulos, 15. Vassilis Torosidis – 6. Alexandros Tziolis, 21. Kostas Katsouranis, 10. Georgios Karagounis (capitan; 3. Christos Patsatzoglou, 46) – 17. Fanis Gekas, 9. Angelos Charisteas (20. Pantelis Kapetanos, 61), 7. Georgios Samaras (14. Dimitris Salpingidis, 59). Selectioner: Otto Rehhagel.

Rezerve neutilizate: 13. Michalis Sifakis, 1. Kostas Chalkias – 16. Sotiris Kyrgiakos, 19. Sokratis Papastathopoulos, 4. Nikos Spyropoulos, 22. Stelios Malezas, 18. Sotiris Ninis, 23. Sakis Prittas.

Arbitru: Michael Hester (Noua Zeelanda); arbitri asistenti: Jan Hendrik Hintz (Noua Zeelanda), Tevita Makasini (Tonga); arbitru de rezerva: Martin Vazquez (Uruguay).

Cartonas galben: Torosidis (56).