Fotbal – Liga a III-a: Minaur câștigă la Oradea și e la egalitate de puncte cu locul 1

Sâmbătă, stadionul “Iuliu Bodola” din Oradea a fost gazda partidei dintre CA Oradea și CS Minaur Baia Mare, din cadrul etapei a opta din Liga 3, seria 10. Minaur mergea în Bihor după singura înfrângere din acest sezon, cu gândul de a recupera ce a pierdut acasă. Cu finaluri excelente de repriză, băimărenii au reușit să se impună cu 3-2 și au egalat la puncte liderul, care nu s-a descurcat la Satu Mare.

Minaur a fost condusă cu 1-0 după ce căpitanul gazdelor, Cosmin Letan, a transformat un penalty, dar a jucat până la capăt prima parte, reușind să egaleze prin Sergiu Ciocan, în al doilea minut de prelungire. În partea a douam același Ciocan a marcat dintr-un penalty, aducând echipa noastră în avantaj. Un al treilea penalty în meci a fost transformat de Letan, care a egalat situația cu cinci minute înainte de final. Din fericire, în prelungirile meciului, Mircea Donca a izbutit un eurogol, care a adus și trei puncte echipei noastre.

CA Oradea – CS Minaur Baia Mare: 2-3 (1-1)
  • Stadionul “Iuliu Bodola” din Oradea
  • Arbitri: George Cătălin Roman – Patrik Ștefan Sandu (Timișoara), Călin Cimponeriu (Lugoj). Observatori: Constantin Por (Satu Mare), Leontin Moga (Zalău)
  • CS Minaur: 34. Alexandru Gudea – 21. Marius Potcoavă (2. Dacian Dunca – min. 32), 5. Gabriel Oiță, 3. Mihai Lazăr, 27. David Simion, 8. Denis Matei, 10. Mircea Donca, 11. Romario Rus (94. Valer Giurgiu – min. 63), 17. Alin Văsălie (19. Paul Nistor – min. 75), 14. Sergiu Ciocan, 99. Gabby Batchabi-Nana (9. Ciprian Stanciu – min. 75)
  • Rezerve neutilizate: 77. Raul Baila – 15. Cătălin Jucan, 13. Cristian Tand, 93. Viorel Chinde, 7. Cosmin Berindea
  • Cartonașe galbene: R. Rus (16), Văsălie (35), Donca (65), Gudea (73), Oiță (81)
Etapa 8
  • CFR Cluj-Napoca 2 – Sportul Șimleu Silvaniei: 2-0 (1-0); Dorinel Todoran (19), Dusan Celar (81)
  • CSM Satu Mare – Lotus Băile Felix: 2-2 (0-1); Zamfir (64, 84) / Vlad Costea (33, 70)
  • CA Oradea – CS Minaur Baia Mare: 2-3 (1-1); Cosmin Letan (33 – 11m, 75 – 11m) / Sergiu Ciocan (45+2, 55 – 11m), Mircea Donca (90+3)
  • Someșul Dej – SCM Zalău: 2-0
  • Luceafărul Oradea – Progresul Șomcuta Mare: 1-5 (0-1); Răzvan Toderici (88) / Paul Batin (14, 56, 86), Bogdan Jeler (64), Mark Parnău (80)

Clasament

1. Lotul Băile Felix – 19p (21-7) – 8
  2. Minaur Baia Mare – 19p (21-10) – 8
  3. Someșul Dej – 15p (19-12) – 8
  4. CFR 2 Cluj-Napoca – 14p (13-8) – 8
  5. CA Oradea – 14p (17-14) – 8
  6. SCM Zalău – 12p (21-16) – 8
  7. Sportul Șimleu – 10p (8-9) – 8
  8. Progresul Șomcuta – 5p (14-25) – 8
  9. CSM Satu Mare – 4p (11-23) – 8
  10. Luceafărul Oradea – 1p (4-25) – 8

Etapa a 9-a (sâmbătă, 23 octombrie, ora 15.00): Progresul – Satu Mare; SCM Zalău – Luceafărul; Sportul Șimleu – Someșul Dej; CS Minaur – CFR 2 Cluj; Băile Felix – CA Oradea.