Handbal masculin: Minaur Baia Mare o spulberă pe CSM București

CS Minaur Baia Mare s-a impus luni, 9 octombrie, în deplasare, în fața formației CSM București, scor 28-19 (11-7), într-un joc contând pentru etapa a 7-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin.

Minaur a câștigat clar un meci în care a condus și cu 14 goluri, deși a jucat tocmai pe terenul echipei de pe locul 3. S-a mers cap la cap până în minutul 15, când a fost 4-4, după un start cu multe greșeli și ratări.

Băimărenii au intrat la cabine cu un avans de patru goluri, iar după pauză scorul a luat proporții, asta și datorită intervențiilor salvatoare ale portarului Anton Terekhov, care este, fără doar și poate, omul meciului.

Minaur trece pe podium, la egalitate de puncte cu CSM Constanța și va evolua miercuri, tot la București, cu Steaua, de la ora 17.00.

De remarcat că handbaliștii antrenați de Alexandru Sabou joacă tot mai bine și arată că sunt favoriți din nou la locul 2, pe care l-au ocupat în ultimele două sezoane.

Statistică csminaur.ro:

• Sala “Apollo” din București; cca 400 spectatori
  • Arbitri: Claudiu Gorina și Florin Melencu (Craiova). Observator: Viorel Dobre (București)
  • Aruncări de la 7m: 1-5 (transformate: 0-3; au ratat: Ioannou / Botea, Sabou). Minute de eliminare: 8-8 (Rotaru 2, Szasz, Duță / Cumpănici 2, Kotrc, Ivanovic)
  • CSM București: Matej Asanin (11 intervenții, a apărat un 7m), Vitali Șimanski – Grigorios Ioannou 4, Nicolas Schneider 3, David Voica 2, Adrian Rotaru 2, Andrei Mitu 2, Andrei Mihalcea 1, Mihai Nica 1, Ștefan Coconoiu 1, Chike Onyejekwe 1, Akos Szeles 1, Dan Duță 1, Roman Dodica, Joao Pedro da Silva, Andras Szasz. Antrenori: Eliodor Voica, Bogdan Voica, Mario Blazevic
  • CS Minaur: Anton Terekhov (13 intervenții), Hayder Al-Khafadji (5 intervenții, a apărat un 7m) – Tudor Botea 6 (unul din 7m), Milan Kotrc 5, Robert Nagy 4, Gabriel Cumpănici 4, Artem Kozakevych 2 (unul din 7m), Anderson Mollino da Silva 2, Remus Chiș 1, Nikola Ivanovic 1, Erik Pop 1 (din 7m), Lucas Sabou 1, Viorel Fotache 1, Tomas Cip, Ovidiu Ardelean. Nu a jucat: Stevan Vujovic. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș